Ваше повідомлення відправлено!

Невірно заповнена форма!

форма зворотнього зв’язку
За підтримки Українського культурного фонду та Чернівецької міської ради Детальніше

Петер Демант: дивись, читай, пізнавай…

1918-2006

За іншої долі чернівчанин Петер Демант майже напевно став би відомим мандрівником: відкривачем загублених племен, підкорювачем нових вершин, дослідником дикої природи. Проте навіть за тих обставин, які судилися йому часто не з власної волі, важко втриматися від порівняння цього непересічного, сповненого шаленої спраги життя чоловіка у брезентовій робі з наплічником і саморобним ножем за поясом із героями Фенімора Купера, Джека Лондона чи його улюбленого Карла Мая. Високий, стрункий, із відкритим обвітреним обличчям, альпініст, поліглот, радіолюбитель, фотограф і книголюб, який самотужки вибудував собі хатину на самому краю світу (далі лише Чукотка й Аляска), – він мовби зійшов зі сторінок пригодницького роману. Проте і без створеного журналісткою романтичного образу життя цього чернівчанина нагадувало гостросюжетний роман. Щоправда, лише по-справжньому близькі люди знали, що переважали в ньому трагічні, а зовсім не романтичні події.

Тим ціннішою є життєва історія Петера Деманта, відтворена у його листах, щоденниках, документальних і художніх романах. Пізнавши її можна стверджувати напевно: якби Вернон Кресс (свої твори автор підписував цим псевдонімом) з якоїсь причини цього не зробив, чернівецький міф чимало би втратив. Сучасники, знайомі із творцем «Зекамерона ХХ», «Першого життя», «Мимохідь» тощо, відчували його особливість. Можливо тому запевняли: автор належить до іншої, далекої доби і тільки дивом потрапив у наші дні. Подібні до Деманта чернівчани, згідно з твердженням іншого відомого мешканця міста Ґеорґа Дроздовського, були носіями того «поміж простором і часом, що продовжує жити як спомин, допоки хтось його береже як свою дорогу реліквію». (Не)вигадане життя Петера Деманта – це історія Чернівців і буремного ХХ століття в подіях одного людського життя.

Фото О. Епштейна

Використання матеріалів можливо тільки при узгодженні з адміністрацією Муніципальної бібліотеки ім. А. Добрянського

Сайт модернізовано в 2018 році за підтримки Українського культурного фонду в рамках реалізації проекту “Петер Демант: дивись, читай, пізнавай. Відтворення у свідомості громадян інтелектуальної спадщини видатного письменника міста Чернівці шляхом розширення інноваційно-інформаційних інструментів муніципального бібліотечного фонду». Позиція Українського культурного фонду може не співпадати з думкою автора